Kako pomiriti kašelj pri otroku?

Kašelj pri otroku nikoli ni dobrodošel zvok, še posebno, če ga zaslišimo pri svojem. Če želimo otroku pomagati pri spopadanju s kašljem, moramo poznati pogoste vzroke in načine zdravljenja, ki jih lahko poskusimo doma, ter v katerih primerih je treba obiskati zdravnika.

Otroci in kašelj

Zato je kašelj običajno znak, da se otrokovo telo poskuša znebiti nečesa, kar ga draži. To je lahko prekomerna količina sluzi, pri mlajših otrocih pa pogosto tudi razni tujki, ki lahko pomotoma zaidejo v dihalne poti.

Pogosti vzroki kašlja

Okužbe dihal

Prehlad, gripa in druge okužbe dihal lahko pri otrocih povzročijo dolgotrajen kašelj. Prehlad po navadi povzroči blag do zmeren kašelj; gripa pa včasih hud, suh kašelj. Te vrste okužb pa navadno niso vzrok za skrb: sicer povsem zdravi predšolski otroci, ki obiskujejo vrtec, imajo lahko vsako leto do osem virusnih okužb dihal s kašljem, od katerih vsaka traja približno 10 dni.

Pekoča zgaga

Zgaga ali refluks kisline se lahko pri otrocih kaže kot kašelj, pogosto bruhanje/pljuvanje, slab okus v ustih in pekoč občutek v prsih. Zdravljenje je odvisno od starosti otroka, zato se vedno posvetujte z zdravnikom, če vas skrbi refluks kisline pri otroku.

Vse o kašlju in o tem, kako se ga lahko znebite.

Ta nadležni kašelj: vse, kar moramo vedeti o njem

Odkrijte, kako se kašelj pojavi in kako se ga lahko znebite.

"Kašljanje je pomemben refleks, ki pomaga pri čiščenju naših dihal."

Preizkusite pa lahko naslednje nasvete:

Astma

Astmo je težko diagnosticirati, ker se lahko njeni simptomi od otroka do otroka zelo razlikujejo. Toda piskajoč kašelj, ki se lahko ponoči poslabša, je eden izmed pogostejših simptomov astme. Drugi je lahko kašelj, ki se pojavi s povečano telesno aktivnostjo ali med igro.

Zdravljenje astme je odvisno od tega, kaj jo povzroča, in lahko vključuje izogibanje sprožilcem, kot so onesnaženje, dim ali parfumi. Če menite, da ima vaš otrok simptome astme, se posvetujte z zdravnikom.

Alergije

Alergije lahko povzročijo dolgotrajen kašelj, pa tudi srbeče grlo, izcedek iz nosu, solzne oči, vneto grlo ali izpuščaje. Pogovorite se z zdravnikom svojega otroka o testu na alergije, da ugotovite, kateri alergeni povzročajo težavo, in prosite za nasvet, kako se temu alergenu izogniti.

Nekateri pogosti alergeni so hrana (npr. kravje mleko, jajca in oreščki), cvetni prah, prhljaj hišnih ljubljenčkov in prah. Zdravnik vam lahko priporoči tudi zdravila proti alergijam.

Virusne okužbe so tako prehladi in gripe kot tudi novejše bolezni, kot je COVID-19.

Tako lahko pomagamo preprečiti virusne okužbe

Izognite se nalezljivim okužbam s temi preprostimi previdnostnimi ukrepi.

Suhi ali mokri kašelj?

Pred začetkom zdravljenja kašlja je treba ugotoviti, ali gre za suh ali moker kašelj. Pristopa k zdravljenju se namreč pomembno razlikujeta.

SUHI (NEPRODUKTIVNI) KAŠELJ MOKRI (PRODUKTIVNI) KAŠELJ
Suh, dražeč kašelj lahko blažijo naravni pripravki na osnovi rastlinskih izvlečkov ali zdravila proti kašlju, ki ga zavirajo tako, da delujejo na središče za kašelj v možganih. Zaviranje suhega kašlja je sicer v večini primerov odsvetovano. Izjemoma se lahko tega poslužujemo le, kadar zaradi pretiranega kašlja ne moremo spati. Če je kašelj produktiven, torej če bolnik izkašljuje, njegovo zaviranje ni priporočljivo. V obeh primerih je posebej pomembno, da bolnik zaužije zadostno količino tekočine in odstranjuje sluz iz dihal. Pri tem si lahko pomaga z izdelki za lažje izkašljevanje.

Otroci in zdravila za kašelj

Vsa zdravila za kašelj niso primerna za otroke, zato izberite pravo zdravila za kašelj za vašega otroka.

Zdravila (npr. antibiotiki) ne morejo pozdraviti prehlada ali gripe, saj gre za virusni bolezni. Njun potek lahko lajšamo le z blaženjem simptomov.

Kašelj lahko pomagajo ublažiti naravni in domači pripravki, npr. pitje toplih tekočin, kot je čaj (na primer iz ingverja), ki jim lahko dodate med (med ni primeren za otroke do enega leta starosti!) in limono, sirupi (na primer timijanov sirup), grgranje s slano vodo (ni priporočljivo za mlajše otroke) in inhalacija vodne pare.

V primeru suhega kašlja, še posebno pozimi, lahko pomaga tudi vlažilec zraka. V primeru kašlja zaradi zgage pa lahko pomaga sprememba prehrane. Pri mokrem kašlju lahko pomagajo zdravila, ki olajšajo izkašljevanje z redčenjem sluzi – mukolitiki.

Otrokom, mlajšim od 6 let, ne dajajte zdravil za kašelj. Ne samo, da ta zdravila niso odobrena za zelo majhne otroke, prav tako tudi ni dokazov, da bi jim koristila.

Domača ali naravna zdravila za kašelj morda niso zanesljiva pomoč, ki jo potrebujete.

Resnica ali mit: so domača zdravila za kašelj res učinkovita?

Odkritje zadnje podatke znanstvenih raziskav o domačih zdravilih za kašelj.

lamp-tip

Pomembno!

Nikoli ne dajajte acetilsalicilne kisline otrokom, mlajšim od 12 let. Ta lahko pri otrocih povzroči Reyev sindrom, redko, a v nekaterih primerih hudo bolezen, pri kateri so lahko prizadeta jetra in možgani.

Moj otrok kašlja – kdaj k zdravniku?

Otrok mora obiskati zdravnika, če ima naslednje znake:

  • ima težave z dihanjem ali govorjenjem,
  • vztrajno bruha,
  • ob kašljanju postane rdeč ali vijoličen,
  • slini se ali ima težave s požiranjem,
  • zdi se, da je zelo bolan ali utrujen,
  • ima predmet v grlu,
  • pri globokem dihanju ima bolečine v prsih,
  • kašlja kri ali piska,
  • ima šibek imunski sistem,
  • je mlajši od 3 mesecev z rektalno temperaturo nad 38 °C (dojenčkom ne dajajte zdravil proti vročini!),
  • ima vročino s temperaturo nad 40 °C.
fluimukan-syrop

FLUIMUKAN® Sirup

Že od prvega znaka kašlja. Za vso družino.

*za odrasle in otroke od 2. leta dalje

Fluimukan® – naj kašelj vašemu otroku ne ukrade dneva

Fluimukan lahko otrokom pomaga pri izkašljevanju in tako olajša kašelj.

Ko vam kašelj ruši načrte, imejte pomoč vedno pri roki.

Fluimukan® je zdravilo, ki sodi med klasične mukolitike. Vsebuje učinkovino acetilcistein, ki deluje tako, da zmanjša viskoznost obstoječe sluzi, olajša kašelj pri otroku in v nasprotju z nekaterimi drugimi zdravili za lažje izkašljevanje ne povzroča dodatnega nastajanja sluzi.

Fluimukan® je primeren za otroke, starejše od 2 let. Otroci, mlajši od 3 let, lahko prejmejo zdravilo samo v skladu z zdravnikovimi navodili.

Deluje s trojnim učinkom:

action three-fold

1. Redči sluz.

Deluje neposredno na sluz v dihalnih poteh in našemu telesu pomaga, da se je hitreje znebi.

2. Lajša izkašljevanje.

Fluimukan® pomirja razdražene dihalne poti in lajša izkašljevanje mikrobov polne sluzi.

3. Ščiti pljuča.

Zdravilna učinkovina acetilcistein z antioksidativnim učinkom pomaga ščititi naša pljuča pred oksidativnim stresom.

Fluimukan® je otrokom namenjen v dveh oblikah:

Uporablja se za utekočinjanje goste sluzi in lajšanje izkašljevanja pri boleznih dihal, povezanih s tvorbo goste sluzi, pri otrocih, starejših od 2 let. Peroralna raztopina je z okusom češnje in ne vsebuje sladkorja, zato je primerna tudi za bolnike s sladkorno boleznijo.

fluimukan-syrop

Fluimukan®

sirup

Uporabljena literatura:

  1. Begic E et al. Med Arch. 2017; 71: 66–68.
  2. WebMD. Cough treatment. Dostopno na: https://www.webmd.com/children/guide/cough-treatment; zadnji dostop: 18. 8. 2021.
  3. AAAAI. Cough in children. Dostopno na: https://www.aaaai.org/tools-for-the-public/conditions-library/allergies/cough-in-children; zadnji dostop: 18. 8. 2021.
  4. Healthline. Common food allergies. Dostopno na: https://www.healthline.com/nutrition/common-food-allergies; zadnji dostop: 18. 8. 2021.
  5. Parents. Wet cough vs dry cough. Dostopno na: https://www.parents.com/health/cough/wet-cough-vs-dry-cough-in-kids-causes-symptoms-and-home-remedies/; zadnji dostop: 18. 8. 2021.
  6. Medical News Today. Tips to prevent a cold. Dostopno na: https://www.medicalnewstoday.com/articles/322394#tips-to-help-prevent-a-cold; zadnji dostop: 18. 8. 2021.
  7. Lek. Fluimukan. Dostopno na: https://lek.si/sl/zdravila-izdelki/brez-recepta/fluimukan-20-raztopina/; zadnji dostop: 18. 8. 2021.
  8. Ziment I. Acetylcysteine: a drug that is much more than mucokinetic. Biomed Pharmacother. 1988; 42: 513–520.

SI2112012436;
Informacija pripravljena december 2021