10 nasvetov za zdrava pljuča in boljše dihanje

Dihanje je ena izmed funkcij telesa, na katero se navadno spomnimo šele, ko postane otežena. A ta funkcija je nujna ne le za naše preživetje, temveč tudi za kakovost našega življenja.

Dihanje je dober pokazatelj zdravja celotnega telesa. Ste opazili, da v stresnih situacijah dihate hitreje in bolj plitko? Z zavestnim dihanjem lahko vplivate na svoje počutje. A to ni vse, kar lahko naredite za izboljšanje svojega dihanja in zdravja pljuč.

Ogledali si bomo 10 nasvetov, kako okrepiti in poskrbeti za svoja pljuča ter izboljšati dihanje.

1. Prenehajmo s kajenjem

Kajenje je eden najbolj škodljivih dejavnikov za naša pljuča. Kajenje zmanjša zmogljivost pljuč in lahko povzroči številne bolezni, kot so rak pljuč, bolezni srca (npr. infarkt) in kronične pljučne bolezni.

Pomembno je poudariti, da za prenehanje kajenja ni nikoli prepozno, številne pozitivne posledice pa se pokažejo kmalu: že po 20 minutah se znižata srčni utrip in krvni tlak, v nekaj dneh se zniža količina ogljikovega monoksida v krvi, v dveh do treh mesecih pa se občutno izboljšata prekrvavitev in delovanje pljuč. Prenehanje kajenja lahko naše življenje podaljša tudi do deset let.

lamp-tip

Res ali ne: je mogoče razstrupiti pljuča?

Razstrupljanje ali razčiščevanje je priljubljen trend, ki pa večinoma nima podlage v znanosti. Pljuča se čistijo sama; najbolje je zmanjšati novo onesnaževanje.

2. Redno telovadimo

Redno gibanje je ena najboljših stvari, ki jih lahko naredimo za svoje telo. Med številnimi pozitivnimi učinki vpliva tudi na odpornost naših pljuč in dihanje.

Tako kot vadba okrepi mišice, okrepi tudi srce in pljuča, kar posledično zagotavlja lažje dovajanje kisika – vam pa kasneje med vadbo ne »zmanjka zraka«.

Za krepitev srca in pljuč ni potrebna zelo intenzivna vadba.

3. Okrepimo dihalne mišice

Vaje za moč dihalnih mišic, npr. joga, pilates ali druge podobne vadbe izboljšajo držo in okrepijo dihalne mišice.

Prepono pa lahko okrepimo tudi z dihalnimi vajami, ko se telo nauči dihati globlje in učinkoviteje. Dve vaji, ki se priporočata tudi bolnikom z astmo, sta dihanje z našobljenimi ustnicami (vdih skozi nos, izdih skozi našobljene ustnice, izdih naj traja vsaj dvakrat dlje kot vdih) in dihanje s prepono. Priporočljivo je, da obe vaji izvajate od 5 do 10 minut na dan – in zapomnite si: vaja dela mojstra, če mojster dela vajo.

4. Naučimo se dihati pravilno

Poleg krepitve dihalnih mišic je pomembno, da se naučimo tudi pravilnega dihanja.

Pravilen in naraven način dihanja je dihanje s prepono. Zaradi dolgih ur sedenja, ki sčasoma pokvarijo našo držo, pa lahko trebušna prepona oslabi in nas odvadi preponskega dihanja.

Tega se je mogoče ponovno naučiti z vajami, kjer se osredotočamo na dihanje globoko v trebuhu – izvajamo jih lahko leže na hrbtu ali trebuhu.

Pravilno, preponsko dihanje nam nudi številne koristi: zmanjša število dihov na minuto, izboljša koncentracijo in zniža raven stresnega hormona kortizola.

5. Smejmo se (ja, res!)

smiling family

Plitko dihanje lahko povzroči zastajanje zraka v naših pljučih. Kako lahko poskrbimo, da se zrak v pljučih zamenja? Tudi z nekaterimi zelo zabavnimi načini, kot so smeh, petje in celo brundanje.

Čeprav smeh ni hrana, ga dnevno priporočamo ob vsakem obroku. Izboljša počutje, zniža utrip in krvni tlak, s čimer sprosti telo, hkrati pa sprosti endorfine, ki znižajo raven stresa. Smeh je tudi vadba za vse dihalne mišice: izdihe naredi učinkovitejše, izprazni postan zrak in dovoli svežemu zraku globlje v pljuča. Smeh prav tako pomaga razširiti pljučne mešičke, s čimer lahko pljuča zajamejo več kisika.

6. Poskrbimo za čist zrak v prostorih

Na kakovost zunanjega zraka ne moremo vplivati, lahko pa se mu izognemo, kadar je to mogoče: na bolj onesnažene dni ne telovadimo na prostem, na splošno pa se izogibajmo območjem z visoko onesnaženostjo, npr. prometnim cestam.

Na zrak v naših domovih, službah in šolah pa lahko do določene mere vplivamo z zračenjem prostorov. Vlažnost zraka uravnavamo z vlažilci ali izsuševalci zraka (zračna vlažnost naj bo manj kot 50 %) in uporabo manj škodljivih čistil. Če živimo v južni polovici Slovenije, še posebno na kraških tleh, je tudi smiselno testirati prebivališče za prisotnost radona.

7. Pijmo zadostne količine vode

Zato ni presenetljivo, da je voda za njihovo delovanje nujna. Pitje zadostne količine vode pomaga naravnim čistilnim mehanizmom naših pljuč.

Ko je telo dehidrirano, poskuša preprečiti dodatno izgubljanje tekočine zaradi dihanja, tako da v povečani meri izloča histamin iz celic. Ker histamin povzroči vnetni odziv in se njegova proizvodnja poveča ob dehidraciji, lahko pitje zadostne količine vode pomaga pri obvladovanju alergijskih bolezni, kot je npr. astma.

8. Upoštevajmo splošne ukrepe za preprečevanje prenosljivih bolezni dihal

Zdravje naših pljuč lahko ogrozijo številne bolezni.

Med drugimi nam nevarnost povzročajo tudi prenosljive bolezni dihal, kot so prehlad, gripa in COVID-19. Lahko jih pomagamo preprečiti z znanimi ukrepi, ki ob upoštevanju zagotavljajo visoko zaščito:

9. Zagotovimo si zadostno količino vitamina D

Vitamin D v našem telesu opravlja številne pomembne naloge: pomaga pri absorpciji kalcija in tako pripomore k zdravim kostem, zmanjša vnetje in doprinese k imunskemu odzivu. Nižje koncentracije vitamina D v telesu so povezane z večjim tveganjem za določene pljučne bolezni, njegovo dodajanje pa lahko zmanjša njihove simptome.

Bi vas moralo skrbeti? Pomanjkanje vitamina D je pogosto, še posebno v hladnejšem delu leta, ko se manj gibljemo na prostem in smo manj izpostavljeni sončnim žarkom. Raziskava je pokazala, da med novembrom in aprilom 2019 približno štiri petine odraslih prebivalcev ni bilo zadostno preskrbljenih z vitaminom D.

10. Poskrbite za dva pomembna antioksidanta

Naloga antioksidantov je preprečevanje in upočasnjevanje škode, ki jo našim celicam povzročajo prosti radikali (oksidativni stres).

Pri preprečevanju škode v pljučih in dihalnih poteh sta dobro raziskani in večkrat omenjeni pomembni molekuli acetilcistein in glutation.

Glutation sodi med ene najpomembnejših antioksidantov v našem telesu. Čeprav je minilo že precej časa, odkar je bil glutation odkrit, so njegovi pozitivni učinki, ki jih ima kot »čistilec« našega telesa, znani šele zadnjih nekaj let. Eden izmed načinov, kako povišati koncentracije glutationa v telesu, je tudi preko vnosa drugega antioksidanta, tj. acetilcisteina. Skupaj pomagata zniževati oksidativni stres v pljučih in jih tako ščitita.

Virusne okužbe so tako prehladi in gripe kot tudi novejše bolezni, kot je COVID-19.

Tako lahko pomagamo preprečiti virusne okužbe

Izognite se nalezljivim okužbam s temi preprostimi previdnostnimi ukrepi.

Zadihajmo s polnimi pljuči

happy family

Skrb za zdravje celotnega telesa vključuje tudi skrb za zdrava pljuča. S tem, ko poskrbimo za zdravo dihanje, hkrati poskrbimo tudi za številne druge stvari, ki jih naše telo potrebuje. Zato naj bo poleg zdravega duha v telesu tudi zdrav dih.

Uporabljena literatura:

  1. U.S. Department of Health and Human Services. The health consequences of smoking — 50 years of progress: A report of the surgeon general. Atlanta: National Center for Chronic Disease Prevention and Health Promotion, Office on Smoking and Health. 2014.
  2. U.S. Department of Health and Human Services. How tobacco smoke causes disease: What it means to you. Atlanta: National Center for Chronic Disease Prevention and Health Promotion, Office on Smoking and Health. 2010.
  3. Health benefits of quitting smoking over time. Cancer.org. 2020. Dostopno na: https://www.cancer.org/healthy/stay-away-from-tobacco/benefits-of-quitting-smoking-overtime.html#:~:text=Quitting%20also%20lowers%20your%20risk,if%20you%20continued%20to%20smoke; zadnji dostop: januar 2021.
  4. Quitting smoking can add 10 years to life. WebMD. 2004. Dostopno na: https://www.webmd.com/smoking-cessation/news/20040623/quitting-smoking-add-10-years-life; zadnji dostop: januar 2021.
  5. Can you really detox your lungs? Lung Health Institute. 2021. Dostopno na: https://lunginstitute.com/blog/can-you-really-detox-your-lungs/; zadnji dostop: januar 2021.
  6. Exercise and lung health. Lung.org. 2020. Dostopno na: https://www.lung.org/lung-health-diseases/wellness/exercise-and-lung-health; zadnji dostop: januar 2021.
  7. Breathing exercises. Lung.org. 2020. Dostopno na: https://www.lung.org/lung-health-diseases/wellness/breathing-exercises; zadnji dostop: januar 2021.
  8. Ma X et al. The effect of diaphragmatic breathing on attention, negative affect and stress in healthy adults. Frontiers in Psychology. 2017; 8.
  9. Is laughter good for lung health? Lung.org. 2020. Dostopno na: https://www.lung.org/blog/laughter-for-lungs; zadnji dostop: januar 2021.
  10. Clean air. Lung.org. Dostopno na: https://www.lung.org/clean-air; zadnji dostop: februar 2021.
  11. Radioaktivni radon – meritve po Sloveniji | ZVD. Zvd.si. Dostopno na: https://www.zvd.si/zvd/zdravo-okolje/radioaktivni-radon-meritve-po-sloveniji/; zadnji dostop: februar 2021.
  12. Mitchell HH et al. The chemical composition of the adult human body and its bearing on the biochemistry of growth. May 1, 1945. The Journal of Biological Chemistry, 158, 625–637.
  13. Histamines: What they do, and how they can overreact. WebMD. Dostopno na: https://www.webmd.com/allergies/what-are-histamines; zadnji dostop: februar 2021.
  14. Is there a connection between dehydration and asthma? Asthma.net. 2016. Dostopno na: https://asthma.net/living/ask-the-experts-is-there-a-connection-between-dehydration/; zadnji dostop: februar 2021.
  15. Clean hands, healthy lungs. Lung.org. Dostopno na: https://www.lung.org/blog/clean-hands-healthy-lungs; zadnji dostop: februar 2021.
  16. Social distancing, quarantine, and isolation. WebMD. Dostopno na: https://www.webmd.com/lung/coronavirus-isolation; zadnji dostop: februar 2021.
  17. From the frontlines: The truth about masks and COVID-19. Lung.org. 2020. Dostopno na: https://www.lung.org/blog/covid-masks; zadnji dostop: februar 2021.
  18. 6 serious complications of pneumonia you should know. WebMD. Dostopno na: https://www.webmd.com/lung/complications-pneumonia; zadnji dostop: februar 2021.
  19. How flu damages lung tissue. ScienceDaily. 2009. Dostopno na: https://www.sciencedaily.com/releases/2009/07/090717150302.htm#:~:text=FULL%20STORY,A%20protein%20in%20influenza%20virus%20that%20helps%20it%20multiply%20also,UAB)%20and%20Southern%20Research%20Institute; zadnji dostop: februar 2021.
  20. What coronavirus does to the lungs. Hopkins Medicine. 2020. Dostopno na: https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/coronavirus/what-coronavirus-does-to-the-lungs; zadnji dostop: februar 2021.
  21. Office of dietary supplements – vitamin D. Ods. od. nih. gov. 2020. Dostopno na: https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminD-HealthProfessional/; zadnji dostop: februar 2021.
  22. Jolliffe DA, Greenberg L, Hooper RL, et al. Vitamin D to prevent exacerbations of COPD: systematic review and meta-analysis of individual participant data from randomised controlled trials Thorax. 2019; 74: 337–345.
  23. Gilbert C, Arum S, Smith C. Vitamin D deficiency and chronic lung disease. Canadian Respiratory Journal. 2009; 16(3): 75–80.
  24. Pravst I. NUTRIS – Rezultati nacionalne raziskave pokazali na precejšnja sezonska nihanja v preskrbljenosti odraslih prebivalcev Slovenije z vitaminom D. Nutris.org.

SI2112012436;
Informacija pripravljena december 2021