Resnica ali mit: so domača zdravila za kašelj res učinkovita?

Pri soočanju s kašljem se pogosto zatečemo k naravnim rešitvam. Med, limona, ingver in česen so le nekatere izmed klasičnih sestavin, ki naj bi hitro ublažile simptome kašlja in pospešile proces okrevanja. Vendar pa se rezultati raziskav o učinkovitosti teh domačih zdravil precej razlikujejo. Kljub mnogim raziskavam še vedno ni enotnega mnenja, ali so domači pripravki res tako učinkoviti, kot nam jih predstavljajo tradicionalna prepričanja.

Pri soočanju s kašljem pogosto iščemo naravne rešitve. Te imajo dolgo zgodovino, obožujemo pa jih predvsem zaradi naravnega izvora in enostavnega dostopa. Z uporabo sestavin, kot so med, limona, ingver in česen, naj bi hitro ublažili simptome kašlja in pospešili proces okrevanja. Tako so vsaj učili naši starši in stari starši. Pa je to res?

Rezultati raziskav se precej razlikujejo

Narejenih je bilo veliko raziskav na temo učinkovitosti domačih zdravil proti kašlju. Kljub temu pa je doseči enotno mnenje izziv, saj se rezultati raziskav pogosto razlikujejo. Nekatere raziskave kažejo na pozitiven vpliv določenih sestavin, medtem ko druge ne najdejo statistično pomembnih razlik med skupinami, ki uporabljajo domača zdravila, in tistimi, ki jih ne. Komu potem sploh verjeti?

Rezultati raziskav se precej razlikujejo

Domači pripravki, katerih učinkovitost je bila vsaj enkrat potrjena

Kot smo omenili že v prejšnji točki, je bila učinkovitost domačih zdravil v nekaterih študijah že potrjena. Katere so torej tiste naravne sestavine, ki jim lahko še vedno zaupamo?

1. Med in limona 

Med in limona sta na podlagi mnogih raziskav odlična kombinacija z močnimi protivnetnimi in imunostimulativnimi lastnostmi. Koristen je lahko napitek iz tople vode, medu in sveže stisnjenega limoninega soka za pomirjujoč učinek na grlo in krepitev imunskega sistema.

2. Ingverjev čaj

Ingverjev čaj ni le okusen, ampak tudi učinkovit pri lajšanju kašlja. Ingver deluje protivnetno in pomirja vneto grlo ter spodbuja odvajanje sluzi. Redno pitje ingverjevega čaja naj bi po mnenju študij pospešilo proces okrevanja.

3. Česen 

Česen je naravni bojevnik z močnimi protivnetnimi in antimikrobnimi lastnostmi. Dodajanje surovega česna v obroke ali uživanje česnovega pripravka lahko zmanjša vnetje in pospeši okrevanje.

4. Timijan v kombinaciji z bršljanom

Timijan ima blažilne učinke, ki pomagajo lajšati vnetje grla. Uporabimo ga lahko v čaju ali pri inhalaciji. Timijan je še posebej učinkovit z izvlečkom bršljana. Bršljan namreč vsebuje sestavine, kot so saponini, ki pomagajo pri raztapljanju sluzi in olajšujejo izkašljevanje. Skupaj s timijanom predstavlja zelo učinkovitega borca proti kašlju.

5. Topli pripravki 

Pitje zadostne količine tople tekočine je tudi po mnenju raziskovalcev ključno za obvladovanje kašlja. Topla voda, zeliščni čaji ali juhe ne le, da nas ohranjajo hidrirane, temveč tudi razredčijo sluz, kar olajša izkašljevanje. Redno uživanje toplih tekočin lahko pospeši proces zdravljenja in ublaži nelagodje.

Vse o kašlju in o tem, kako se ga lahko znebite.

Ta nadležni kašelj: vse, kar moramo vedeti o njem

Odkrijte, kako se kašelj pojavi in kako se ga lahko znebite.

Priporočila zdravnikov

Kljub temu, da so se mnoga domača zdravila izkazala za učinkovita, večina zdravnikov priporoča kombiniranje tradicionalnih in lekarniških pristopov. Na primer, zdravniki pogosto priporočajo uživanje zadostnih količin tekočine, počitek in uporabo zdravil, ki so bila preizkušena in odobrena ter jih lahko dobite v lekarni.

Kakšen je torej odgovor?

Vprašanje o učinkovitosti domačih zdravil proti kašlju še vedno ostaja odprto in prepričani smo, da bo na to temo v prihodnosti nastalo še mnogo raziskav. Čeprav mnogi ljudje poročajo o pozitivnih izkušnjah, je ključno poudariti, da je vsak posameznik drugačen in da učinkovitost teh zdravil lahko variira. 

Ker za zdaj rezultati raziskav niso enotni, ostaja odločitev za uporabo domačih zdravil ali sodobnih medicinskih pristopov osebna izbira, ki jo posameznik sprejme glede na svoje prepričanje in izkušnje. 

Kakšen je torej odgovor?
fluimukan-tabs-low

Fluimukan® šumeče tablete

Ena na dan. Preverjen učinek.

fluuuuu-dir1

Fluimukan®

šumeče tablete

fluimukan-syrop

Fluimukan®

sirup

fluimukan med in limone

Fluimukan®

z okusom medu in limone

Uporabljena literatura:

  1. Sadikan MZ, et al. Relevance and Use of Honey and Lemon Water for Cough. Compilation of Researche Papers on Stem. 0ktober 2023

  2. Sultana S, et al. Cough Suppressant Herbal Drugs: A Review. International Journal of Pharmaceutical Science Invention. 2016

  3. Sadowska AM. N-Acetylcysteine mucolysis in the management of chronic obstructive pulmonary disease. Ther Adv Respir Dis. 2012; 6: 127-35.

  4. Sanguinetti CM. N-acetylcysteine in COPD: why, how, and when? Multidiscip Respir Med. 2016; 11: 8.

  5. Bruno A, Taccinelli S et al. Variability in the response to on-steroidal anti-inflammatory drugs: mechanisms and perspectives. Basic & Clinical Pharmacology & Toxicology 2014; 114: 56-63.

  6. Efficacy and tolerability of a fluid extract combination of thyme herb and ivy leaves and matched placebo in adults suffering from acute bronchitis with productive cough. A prospective, double-blind, placebo-controlled clinical trial. Dostopno na: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17063641/, zadnji dostop 19.10.2023.

SI2312184955;
Informacija pripravljena oktober 2023